All-Americans Track and Field
2008
Marin Thorson, Discus (NJCAA champion), 157-4
Ronnisha Hall, Hammer throw (Third place), 154-2
2011
Anna Buenneke, Indoor 5,000 (NJCAA champion), 18:35
Anna Buenneke, Indoor 3,000 (NJCAA champion) 10:29.01
Anna Buenneke, Indoor mile (Second place) 5:15.09
Anna Buenneke, Outdoor 10,000 (Second place) 39:56.21
4x800-meter relay Outdoor 4x800 (Third place) 9:36:38
Sammy Nelson, Anna Buenneke, Kalyn Kruckenberg, Tanesha Edmond
2012
Tanesha Edmond, Outdoor heptathlon (NJCAA champion), 4,755 points
Tanesha Edmond, Outdoor high jump (NJCAA champion), 5-8 3/4
2014
Sharon Toako, Outdoor javelin (NJCAA champion), 138-10
Hannah Palmeter, Outdoor 1,500 (3rd place), 4:42.19
2015
Adrine Monagi, outdoor heptathlon (2nd place), 4,720 points
Rellie Kaputin, outdoor triple jump (2nd place), 12.31 meters
Sharon Toako, outdoor javelin (2nd place), 42.99 meters
Rellie Kaputin, outdoor long jump (3rd place), 5.88 meters
Hannah Palmeter, outdoor 1,500 (3rd place), 4:42.55
2017
Wal Khat, indoor 800 (1st place), 1:51.78
Wal Khat, outdoor 800 (1st place), 1:53.50
2021
Melvin Kipkemboi, indoor 5,000 (3rd place), 14:59.88.
U.S. Citizen All-Americans
2006
Jimmy Lanik (Indoor 1,000), Dominque Presley (Outdoor 400)
2007
Ronnisha Hall (Indoor weight throw and shot put)
2008
Marin Thorson (Discus), Becky Dahn (Indoor 600), Ronnisha Hall (Indoor weight throw and shot put, outdoor hammer throw and javelin), Jordan Anderson (Indoor 3,000 and 5,000, outdoor 5,000 and 10,000)
2010
Brandon Liebold (Outoor 5,000 and 10,000), Kalyn Kruckenberg (Outdoor 5,000)
2011
Sammy Nelson (400 hurdles), Anna Buenneke (Indoor mile, 3,000 and 5,000, Outdoor 10,000), Kalyn Kruckenberg (Indoor 5,000, 3,000 steeplechase)
2012
Anna Buenneke (Indoor mile and 3,000, outdoor 10,000), Emily Burchett (Indoor weight throw), Trey Taylor (Indoor weight throw, outdoor javelin), Trent Smith (Indoor 5,000).
2014
Will Hanson (Indoor 60 hurdles, Outdoor 110 hurdles, javelin), Hannah Palmeter (Indoor mile and 3,000, outdoor 1,500).
USTFCCCA All-Americans
2015 Indoor nationals (Top 8 placewinners)
Rellie Kaputin - triple jump, third (12.22 meters); high jump, sixth (1.70 meters); long jump, seventh (5.53 meters)
Hannah Palmeter - mile, fifth (5:19.24); 3,000, fifth (10:53.29)
Adrine Monagi - pentathlon, sixth (3,252 points)
LaBrisha Michael - shot put, seventh (12.92 meters)
Women's 4x800 team of Kalama Towarap, Alyssa Cowan, Emmorie Stokka, Nicolle Hewett, eighth (10:53.29)
Imad Amenzou - 800, third (1:56.05)
Trey Simons - 1,000, seventh (2:32.47)
2015 Outdoor nationals (Top 8 placewinners)
Adrine Monagi, heptathlon (2nd place), 4,720 points
Rellie Kaputin, triple jump (2nd place), 12.31 meters
Sharon Toako, javelin (2nd place), 42.99 meters
Rellie Kaputin, long jump (3rd place), 5.88 meters
Hannah Palmeter, 1,500 (3rd place), 4:42.55
Hannah Palmeter, 800 (7th place), 2:17.21
Imad Amenzou, 800 (7th place), 1:54.77
Men's 4x800 team of John Enright, Oryiane Espeut, Mark Maddox, Brad Petersen (7th place), 7:55.04.
2016 Outdoor nationals (Top 8 placewinners)
Jacob Day, 10,000 (5th place), 32:12.64
Men's 4x800 team of Mark Maddox, Jose Aguilera, John Enright, Imad Amenzou (4th place), 7:54.51.
2017 Indoor nationals (Top 8 placewinners)
Wal Khat, 800 (1st place), 1:51.78.
2017 Outdoor nationals (Top 8 placewinners)
Wal Khat, 800 (1st place), 1:53.50.
2019 Outdoor nationals (Top 8 placewinners)
Women's 4x800 team of Cecelia Hemsworth, Ally Trager, Emma Davison, Ivy Rollene (8th place), 10:02.88.
Kasey Parish, javelin (6th place) 40.72 meters.
2021 Indoor nationals (Top 8 placewinners)
Tinashe Chigudu, 60 (8th), 6.91
Melvin Kipkemboi, 3,000 (7th), 8:36.85
Melvin Kipkemboi, 5,000 (3rd), 14:59.88
Sarah Bertry, 1,000 (6th), 3:07.16
Cinnamon Evans, weight throw (7th), 14.34 meters
2021 Outdoor nationals (Top 8 placewinners)
Melvin Kipkemboi, 10,000 (6th place), 31:50.99
Melvin Kipkemboi, 5,000 (7th place), 15:27.03
2022 Outdoor nationals (Top 8 placewinners)
Melvin Kipkemboi, 3,000 steeplechase (7th), 9:29.06
Melvin Kipkemboi, 5,000 (4th), 14:40.97
2023 Indoor nationals (Top 8 placewinners)
Fabian Steene, high jump (6th), 6-6 1/4